Dowiedz się wszystkiego o kotłach gazowych kondensacyjnych

Gdy źródło ogrzewania jest nieefektywne, rachunki mogą być w sezonie zimowym bardzo wysokie. Aby obniżyć te opłaty, można przeprowadzić termomodernizację budynku lub wymienić technologię ogrzewania. W tym artykule zajmiemy się tym drugim rozwiązaniem. Wiele osób, aby płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie, zakupiło piec kondensacyjny dwufunkcyjny

Dlaczego warto wybrać kondensacyjne kotły co gazowe?

Najczystszą i najbardziej efektywną technologią grzewczą jest spalanie gazu. W trakcie tego procesu emisja tlenku węgla jest ponad 120-krotnie niższa od emisji powstałych w wyniku spalania tradycyjnego węgla. Ogrzewając dom za pomocą kotła kondensacyjnego, realnie zmniejszamy rachunki za ogrzewanie, zwiększamy bezpieczeństwo gospodarstwa domowego za sprawą zamkniętej komory oraz otwieramy sobie furtkę w kwestii ewentualnych zmian w instalacjach, ponieważ kondensacyjne kotły co gazowe można podłączyć do kolektorów słonecznych oraz pompy ciepła. 

Jak działają kondensacyjne kotły co gazowe?

Wymiana źródła ogrzewania na kotły co gazowe kondensacyjne jest kosztowna. Takie kotły co gazowe kondensacyjne kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od zaawansowania technologicznego i rodzaju kotła. Najczęściej o zmianie źródła ogrzewania myślą właściciele gospodarstw domowych powstałych w latach 80. i 90. XX wieku oraz właściciele „kopciuchów”, które powinny być jak najszybciej wymienione. Tradycyjne kotły gazowe cechują się sprawnością na poziomie 80%, natomiast kotły co gazowe kondensacyjne mają efektywność spalania na poziomie 100%. Jak to możliwe, że tak dużo? Wszystko za sprawą wykorzystywania dwóch źródeł ciepła. Urządzenia tego typu wykorzystują ciepło ze spalania paliwa oraz ze spalania spalin o niskiej temperaturze. Warto dodać, że drugi sposób pobierania ciepła jest możliwy wyłącznie w piecach kondensacyjnych. Na rynku możemy spotkać piec kondensacyjny dwufunkcyjny oraz jednofunkcyjny. Piec kondensacyjny dwufunkcyjny zapewnia ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową, natomiast jednofunkcyjny zapewnia tylko ogrzewanie.