Kocioł kondensacyjny jako symbol efektywności energetycznej

Przerażają Cię rachunki za ogrzewanie? Czekasz bardzo długo na ciepłą wodą? W takim razie czas na zmiany! Zmień źródło ogrzewania na kocioł kondensacyjny. Do jego zalet przekonało się już mnóstwo osób. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy o takim kotle. 

Dlaczego warto zakupić kocioł kondensacyjny?

Spalając gaz, możemy mieć pewność, że to najczystsza na ten moment technologia w kontekście systemów grzewczych. Podczas spalania gazu tlenki węgla są ponad 120-krotnie niższe od spalania zwykłego węgla – to daje do myślenia. Wykorzystując kocioł kondensacyjny w swoim gospodarstwie domowym, możemy być pewni mniejszych rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę (za sprawą lepszego wykorzystania paliwa o nawet 30%) oraz zwiększenia bezpieczeństwa domowników (za sprawą zamkniętej komory spalania). Co więcej, mamy możliwość w późniejszym okresie montowania innych systemów tj. kolektory słoneczny czy pompa ciepła. 

W jaki sposób działa kocioł kondensacyjny?

Pragniemy na wstępie uświadomić, że kocioł kondensacyjny kosztuje na polskim rynku kilka tysięcy złotych. W przypadku kotłów wykorzystujących najnowsze technologie trzeba się liczyć z cenami kształtującymi się na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Kocioł kondensacyjny jest najczęściej wybierany przez osoby, które mają stare kotły grzewcze z lat 80. i 90. XX wieku, a także piece węglowe. Wszystkie te systemy grzewcze mają niską efektywność spalania paliwa, dlatego rachunki za ogrzewanie mogą zaskakiwać. Kocioł kondensacyjny cechuje się efektywnością na poziomie 100%, co oznacza, że w pełni wykorzystuje paliwo. 

Kocioł dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny – jaki kocioł gazowy?

Kocioł kondensacyjny występuje w dwóch wariantach jako kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Każdy z nich różni się działaniem i sposobem przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jaki kocioł gazowy wybrać? To wszystko zależy od potrzeb. Jeśli mamy duże zapotrzebowanie na wodę grzewczą wtedy lepiej zakupić kocioł jednofunkcyjny. Jeśli natomiast cenimy sobie kompaktowe warunki, wtedy lepszy będzie kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny.