Najczęstsze rozwiązania grzewcze w domach

Aby nasze rachunki za ogrzewanie niebyły wysokie warto wybrać efektowne rozwiązania. Do takich rozwiązań należą podgrzewacze elektryczne oraz piece dwufunkcyjne. W niniejszym artykule omawiamy te dwie technologie. Zapraszamy do lektury!

Podgrzewacze cwu przepływowe – jak działają?

Podgrzewacze cwu przepływowe są najczęściej montowane w gospodarstwach domowych. Ich popularność wynika między innymi z prostego działania. Podgrzewanie wody odbywa się w momencie odkręcenia kranu. Dzięki takiej technologii każdy użytkownik domu ma dostęp do ciepłej wody, gdy tylko tego potrzebuje. Tempo podgrzania wody jest zależne od odległości do miejsca jej poboru. Na rynku możemy wyróżniać podgrzewacze przepływowe jednopunktowe oraz wielopunktowe. Podgrzewacze jednopunktowe obsługują tylko jeden kran i montowane są zazwyczaj w jego pobliżu. Nie zajmują one jednak wiele miejsca, a wynika to z faktu, że mają one małą pojemność. Zazwyczaj urządzenia mieszczą do 15 litrów wody. Podgrzewacze wielopunktowe natomiast montowane są centralnie. To umożliwia podgrzewanie wody z kilku miejsc poboru wody w jednym czasie. Z tego względu wielopunktowe podgrzewacze mają większą moc od jednopunktowych. Elektryczne podgrzewacze cwu cechują się wysokim komfortem użytkowania, nie przynoszą wielu strat energii elektrycznej oraz zawsze nagrzewają wodę o odpowiedniej ilości. 

Piece gazowe dwufunkcyjne – jak działają?

Piece gazowe dwufunkcyjne są wyposażone w dwa wymienniki ciepła. W jednym wymienniku jest podgrzewana woda, która potem przepływa do grzejników, natomiast drugi wymiennik podgrzewa ciepłą wodę użytkową. W konsekwencji piece gazowe dwufunkcyjne zasilają instalację centralnego ogrzewania oraz podgrzewają ciepłą wodę użytkową. Piece gazowe dwufunkcyjne działają w momencie zapalenia się gazu, który służy do podgrzania przepływowej wody. Zachodzący proces jest jednak efektywny, ponieważ zamontowane wymienniki w takich urządzeniach mają duże rozmiary. Co więcej, piece gazowe dwufunkcyjne nigdy nie podgrzewają wody do zbyt wysokich temperatur.