Rozwiązania mające na celu przygotowanie C.W.U.

Chcesz zamontować efektywną instalację grzewczą do swojego domu? Wybór konkretnej instalacji nie jest prosty, ponieważ rynek grzewczy jest bardzo duży. Poniżej przedstawiamy, jak działają podgrzewacze ciepłej wody, a także piece dwufunkcyjne – obie technologie są najczęściej wybierane przez Polaków. Zapraszamy do lektury!

Podgrzewacze ciepłej wody – jak działają?

Podgrzewacze ciepłej wody są zasilane energią elektryczną. Urządzenia tego typu są niezbędne w budynkach, gdzie nie ma możliwości podpięcia do miejskiej sieci grzewczej. Podgrzewacze ciepłej wody możemy podzielić na zbiornikowe oraz przepływowe. W niniejszym artykule zajmiemy się drugim typem urządzeń. Podgrzewacze ciepłej wody funkcjonujące w sposób przepływowy działają bardzo prosto. Podgrzew wody występuje w momencie odkręcenia kranu. Takie rozwiązanie pozwala na otrzymanie ciepłej wody wtedy, gdy tego potrzebujemy. Podgrzewacze tego typu możemy podzielić na jedno i wielopunktowe. Moce urządzenia na rynku są mocno zróżnicowane, dlatego najlepiej sprawdzić jakie urządzenie konkretne możemy wpiąć do naszej instalacji elektrycznej. Podgrzewacze ciepłej wody mają wiele zalet. Przede wszystkim oferują wysoki komfort użytkowania oraz nie wymagają codziennej obsługi. Co więcej, ograniczają straty energii, są kompaktowe oraz estetyczne. Zazwyczaj są zawieszane nad umywalką. 

Piece dwufunkcyjne – jak działają?

Jak sama nazwa wskazuje, piece dwufunkcyjne mają dwa zastosowania. Urządzenia tego typu dostarczają ciepło do pomieszczeń oraz dostarczają ciepłą wodą użytkową za sprawą podgrzewacza znajdującego się już w urządzeniu. Piece dwufunkcyjne działają po zapaleniu się gazu, który podgrzewa przepływową wodę. Aby cały proces był efektywny wymiennik ciepła, musi być dużych rozmiarów. Nie trzeba się jednak obawiać, że woda zostanie podgrzana do zbyt wysokich temperatur, ponieważ pompa uruchamia się wyłącznie wtedy, gdy pojawia się iskra zapalająca. Co więcej, piece dwufunkcyjne są wyposażone w czujniki monitorujące temperaturę wody.