Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kotłach kondensacyjnych

Rachunki za ogrzewanie domu w okresie zimowym, nierzadko stanowią 90% wszystkich kosztów eksploatacyjnych. Jednym ze sposobów pozwalających obniżyć rachunki jest wymiana źródła ciepła. Obecnie na rynku najefektywniejszym źródłem pozwalającym na oszczędności finansowe jest kocioł kondensacyjny. 

Jakie możliwości oferują kotły kondensacyjne?

Kotły zasilane gazem to najefektywniejsze urządzenia grzewcze. W trakcie spalania tlenku węgla jest ponad 100-krotnie niższa w porównaniu ze spalaniem tradycyjnego węgla. Ogrzewając dom za pomocą kotła kondensacyjnego, zmniejszysz rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, zwiększysz bezpieczeństwo domowników oraz utworzysz sobie możliwość rozbudowania instalacji o kolejne nowoczesne systemy w postaci kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. 

Jak działają kotły kondensacyjne?

Osoby chcące zamontować kotły kondensacyjne muszą przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Najczęściej kotły kondensacyjne są instalowane przez właścicieli nieruchomości powstałych w latach 80. i 90. XX wieku, w których już funkcjonują grzewcze kotły. Po kilkunastu sezonach grzewczych kotły są coraz mniej wydajne i osiągają efektywność na poziomie 70%. To prowadzi do strat ciepła, paliwa oraz wysokich rachunków za ogrzewanie. Do tego trzeba doliczyć również kosztowne przeglądy serwisowe i w konsekwencji taka instalacja grzewcza pożera środki finansowe. Kotły kondensacyjne natomiast charakteryzują się efektywnością energetyczną na poziomie 100% lub więcej. Wszystko za sprawą dwóch źródeł ciepła. Jedno źródło wytwarza ciepło na skutek spalania gazu. Drugie źródło wytwarza ciepło natomiast w wyniku wykorzystywania ciepła ze spalin, które są schładzane przez kotły kondensacyjne.

Jaki kocioł jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny wybrać?

Na rynku możemy zakupić kotły kondensacyjne jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Jednofunkcyjne urządzenia dostarczają ciepło, lecz mogą również przygotować ciepłą wodę użytkową, jeśli zakupimy zasobnik. Dwufunkcyjne kotły kondensacyjne natomiast już w ramach jednego urządzenia ogrzewają wodę technologiczną oraz ciepłą wodę użytkową.