Wszystko o piecach kondensacyjnych

W okresie zimowym koszty ogrzewania obejmują nawet 90% wszystkich opłat związanych z eksploatacją domu. W obniżeniu opłat może pomóc zmiana dotychczasowego źródła ogrzewania. Obecnie na rynku najefektywniejszym źródłem są piece gazowe kondensacyjne

Piece gazowe kondensacyjne – jak działają?

Wymiana pieca gazowego na nowy piec kondensacyjny może kosztować nawet kilka tysięcy. Na zmiany najczęściej decydują się właściciele nieruchomości, które powstały w latach 80. i 90. XX wieku. Po kilkunastu latach tradycyjne piece gazowe lub węglowe są coraz mniej wydajne. Rachunki za gaz robią się coraz większe lub koszty nabycia węgla są bardzo duże. Wymienione urządzenia grzewcze cechują się sprawnością energetyczną na poziomie 80%, podczas gdy piece gazowe kondensacyjne są efektywne na poziomie 100% lub więcej. Jak to możliwe? Ponieważ piece gazowe kondensacyjne wykorzystują również ciepło z pary wodnej, tym samym wykorzystując całe paliwo. 

Jak działają takie piece gazowe kondensacyjne

Bazują one na dwóch źródłach ciepła tj. ciepło wytworzone podczas spalania gazu oraz ciepło znajdujące się w spalinach. Pierwsze źródło ciepła zachodzi we wszystkich kotłach, natomiast drugie źródło ciepła tworzy się na skutek pobierania energii ze spalin o niskich temperaturach. 

Piece gazowe kondensacyjne – jaki wybrać?

Piece gazowe kondensacyjne możemy podzielić na jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Oba typy urządzeń wytwarzają ciepło grzewcze oraz przygotowują ciepłą wodę użytkową. W przypadku jednak kotłów gazowych jednofunkcyjnych trzeba dokupić podgrzewacz pojemnościowy, który najczęściej lokalizowany jest obok kotła. Pojemność zasobnika możemy sobie wybrać. Na rynku są dostępne zarówno te o pojemności 50 l, jak i te o pojemności aż 500 l. Piece gazowe kondensacyjne są najczęściej wybierane przez właścicieli gospodarstw domowych, gdzie zapotrzebowanie grzewcze i na ciepłą wodę użytkową są dosyć wysokie. Kotły dwufunkcyjne natomiast pełnią dwie funkcje w jednym obudowanym urządzeniu. Tym samym nie ma potrzeby kupowania osobnego zasobnika.